רק אהבה מנצחת

כמעט שנתיים חיינו בנסיבות יוצאות דופן ומעניין לבחון האם לעידן הקורונה יש השפעה על הדרך שבה אנחנו חווים ורוצים זוגיות. לכאורה, לתקופה אמורה להיות השפעה טובה. מאחר והיינו סגורים בבתים כל כך הרבה זמן ונאלצנו להתנהל בריחוק בודאי שהצורך שלנו בזוגיות ובקשרים אנושיים התחזק. בפועל, נראה שיש שתי מגמות מנוגדות. 

בסין למשל, עם פתיחת הסגר בווהאן עלו בקשות הגירושין בצורה חדה. גם בישראל, מסתבר, כמות העותרים לגירושין עלתה בצורה מרשימה. עד הקורונה, הזמן בפועל שבו בני זוג בילו אחד עם השני בחיינו העמוסים היה מצומצם מאד ובדר"כ נוצל לשיחות, סידורים וכו'. בתקופה הנוכחית אנשים היו צריכים לבלות שעות וימים אחד עם השני ללא אפשרות לבריחה ולכן בודאי פערים וסדקים בזוגיות הקיימת התחזקו והקשו מאוד על בני הזוג והמשפחות. 

התקופה הכריחה אותנו להתעמת עם האנשים שבחיינו, להתקרב מחדש ולחיות ביחד באמת ולכן אין זה פלא שקשיים שניסינו להדחיק, בעיות יחסים וקשרים בין בני הזוג וכל המשפחה עלו לפני השטח. בתקופתינו המודרנית רווחת התופעה שבה בני זוג בוחרים אחד בשני משיקולים תועלתיים חיצוניים – יופי, מראה, סטטוס –  זוגיות בהרבה מקרים נתפסת כמקור להנאה רגעית ולרווח חברתי הדדי וכאשר הנסיבות הורידו את הצורך בנראות ורושם חברתי והעלו את הצורך בקרבה רגשית אמיתית, יחסים רבים לא ענו על הצרכים והתפרקו באופן טבעי. 

יש לקוות שהשינויים שחווינו גרמו במקביל לשינויים פנימיים מהותיים שיסייעו לנו לשפר את חיינו ולהתאימם לצרכינו ולרצונותינו. הקירבה הפיזית וכל האתגרים שהיא הציבה בפנינו רק הראתה לנו כמה צורך יש בחיינו לקרבה רגשית אמיתית עם האנשים היקרים לנו. נכון שאלו לא מצבים קלים אבל אלו מצבים אמיתיים. אלו קונפליקטים ורגשות שלא צויירו לנו ע"י פרסומות או טיק-טוקים למינהם, אלו מצבים אותנטיים בחיינו שצצים אל פני השטח כדי שנטפל בהם ונזכה לדבר שאנו משתוקקים אליו – בריאות ואושר.

אולי את הזוגיות הבאה נבנה עם בני ברוך, בדרך שונה המותאמת יותר לצרכינו הפנימיים האמיתיים. אולי נחליט להשקיע בזוגיות הקיימת ולהעמיק את היחסים. בפנינו הזדמנות פז לטפל בטיב הקשרים והיחסים שלנו עם האנשים שסביבנו ולגלות שאינטראקציות אנושיות מספקות וחמות יכולות למלא את החללים הריקים שבתוכנו. נלמד כולנו לאהוב. 

פינוי בינוי תל אביב

אחת הדרכים הפופולריות בעולם המערבי לייצר עוד אזורי מחייה באזורים שהינם כבר מאוכלסים, היא לא אחרת מאשר תוכניות שונות של התחדשות עירונית. תוכניות אלו כוללות מספר דרכים להכפלה והגדלה של מספר הדירות הקיימות, כאשר אחת הדרכים השכיחות בישראל היא תוכנית "פינוי בינוי" המתקיימת במספר גדול של ערים בישראל ולרבות בעיר תל אביב. העיר אשר נחשבת גם לעיר היקרה בעולם נהנת לא רק משוק נדל"ן תוסס, אלא גם ממגוון של תוכניות שונות להתחדשות עירונית ובעיקרן גם תוכנית של פינוי בינוי תל אביב באזורים רבים בעיר. לכן מומלץ להכיר את הפרויקטים המתחדשים, את האזורים המרכזיים בהם תורגש פעילות שכזו.

פינוי בינוי תל אביב – דרישות ולמה דווקא שם?

העיר תל אביב מרכזת בתוכה מגוון רחב של סוגי תעשיות, כאשר חלקן נחשבות לתעשיות בינלאומיות וחלקן מובילות בשווקים המקומיים. נתון זה גם מושך אל העיר לא מעט אנשי עסקים, יוצרים ואנשי שירות נוספים אשר מוצאים את לב ליבה של התעשייה המקומית, ובשל כך גם ניתן לראות ניצול כמעט מלא של עתודות הקרקע בעיר.

אל כל אלו מצטרפים גם יזמי נדל"ן רבים נתון נוסף אשר הופך את העיר למבוקשת במיוחד, על כן עד לשנת 2020 נמצאו בעיר מעל לעשרים אלף יחידות דיור בהליכים של פינוי בינוי. נתון זה איננו מפתיע למרות דרישות העירייה השונות, בחלקן נדרש פירוט מדוקדק של תוכניות לפינוי היחידות הקיימות והקמתן של יחידות חדשות. בנוסף לדרישה זו כל מתחם אשר עתיד להתבצע בו פינוי בינוי, יכיל לכל היותר 24 יחידות דיור ולא יותר מחמש מאות יחידות דיור.

פרויקטים חמים ותנאים נוספים

מלבד כל אלו אחד התנאים בכל הזנקה של פרויקט פינוי ובינוי, נדרשת גם הסכמה של מעל שישים אחוז מסך הדיירים כאשר מדובר במספר מבנים וכאשר מדובר במבנה אחד נדרשת הסכמה של מעל לחמישים אחוזים מתושבי הבניין. ואחד האזורים הנהנים מתכנון ובנייה הוא כמובן נאות אפקה בצפון העיר, שם נרקם פרויקט מרשים הכולל כ126 יחידות דיור ישנות שיהרסו וקרוב ל400 יחידות דיור חדשות שיבנו. פרויקט זה יתפרס על פני חמישה עשר דונמים ויכלול מבני ציבור, שטחי מסחר וכמובן גם דירות בתוכנית "דיור בר השגה".

מחירי פירות יער קפואים

הפירות הקפואים הפכו בשנים האחרונות לאחד מהמוצרים המבוקשים במקפיאים השונים, הם מתחבאים במיני שקיות, בקופסאות פלסטיק שונות וכמובן דרך הזמנה ישירה ומקוונת באתרי האינטרנט השונים. הביקוש ההולך וגדל גורם לא רק להיצע רחב הרבה יותר של פירות קפואים מבעבר, אלא משפיע בצורה כמעט ישירה על כל סוגי הפירות וכמובן גם על מחירם של פירות יער קפואים. אבל לפני שאנו שופכים אל תוך הבלנדר את כל הפירות שלנו, מומלץ להכיר כי כיום נוכל לבצע השוואה מהירה וקצרה בין שלל האתרים השונים ואפילו לרכוש כמה תוספי תזונה שונים ובמחירים משתלמים במיוחד.

מחירי פירות יער קפואים ועוד פירות מעולים

פירות יער נחשבים בשנים האחרונות לפירות על, שכן מרביתם מלאים בנוגדי חומציות ועוזרים ללא מעט מערכות שונות בגוף האדם ואף נחשבות למונעות מחלות שונות. ובנוסף לכל התכונות הנפלאות שנוכל למצוא בהן, גם מחירם של הפירות הללו נע כיום בין מחירים מעולים. כיום מחיר של קילו תות שדה קפוא נע בין 25 עד 28 שקלים, איתן אוכמניות קפואות יכולות לעלות בין ארבעה שקלים למאה גרם ועד 4.8 שקלים למאה גרם. מחירים אלו משתנים בין האתרים השונים וגם בין מחירי הפירות השונים, כאשר קילו בננה יכול לעלות בין 24 עד 26 שקלים לקילו ואילו מחיר של 2 קילו נע בין 35 עד 40 שקלים.

פירות יער ואקזוטיים

אל פירות היער הצטרפו גם הטעמים האקזוטיים כמו האסאי והפסיפלורה ועוד, כאשר גם פירות כאלו כמו פירות היער נוכל לרכוש קפואים. מחיר של פסיפלורה קפואה נע בין 35 שקלים 37 שקלים ואילו מחירם של קוביות פיטאיה במשקל קילו, נע בין 42 עד 44 שקלים. מחירו של פטל שחור לקילו נע בין 34 עד 36 שקלים. וכמובן פרי אחרון נוסף המגיע כמחית, נע בין 40 שקל ל400 גרם ועד ל73 שקלים ל800 גרם. חשוב לזכור כי לצד מחירם של הפירות השונים, קיימים גם סוגי כשרות שונים אשר עלולים להשפיע על מחירם הסופי של הפירות ולעיתים אף ליקר אותם.

דגם מומלץ של שעון קלווין קליין

אחד מבתי האופנה הגדולים בארצות הברית הוא ללא ספק בית האופנה קלווין קליין, אשר מצליח בכל שנה להפעים בסדרת דגמת ייחודית הכוללת בשמים, הלבשה תחתונה, ג'ינסים, חגורות, גרביים ואפילו מצחיות עושה זאת גם בעולמם של השעונים. דגמי השעונים של קלווין קליין מצליחים לשמור על לא רק על סגנון עיצוב גבוהה וייחודי, אלא גם על יוקרה זוהרת ורבת מגדרים. לכן הסיבה בה בוחרים לא מעט ישראלים להתהדר ולהתחדש עם שעון קלווין קליין בתקופת החגים וגם שלא, היא לא רק בעיצובים המרשימים והמפתיעים אלא מהייחודיות העיצובית והבלתי ניתנת לפשרות.

שעוני קלווין קליין מומלצים לנשים

הדגם הבא יכול להיות מעולה לכל מועד ואירוע חגיגי, החל מאירוע בת מצווה ועד לסיום התואר. השעון מדגם K3M22V26 בעל מנגנון קוורץ שוויצרי מעולה, מגיע עם רצועות פלדת אלחלד מעוצבות חוליות בצבע זהב מטריף ולוח שעונים חלק בצבע לבן פנינה ושם בית האופנה קלווין קליין בצבע זהב. הדגם המעולה הזה מומלץ לעד 30 מטרים מתחת למים, ומחירו נעה כיום בין 650-700 שקלים. עוד דגם מעולה אשר יכול להיות מושלם גם כן לכל אירוע שרק נרצה לפנק את האישה, הילדה או אפילו את אמא הוא דגם K8G23126 האנלוגי המגיע בעיצוב עדין ובעובי של 7 מ"מ והוא עשוי פלדת אלחלד כסופה, מנגנון קוורץ מעולה ומחוגים כסופים. שעון זה גם בעל פטנט ייחודי המאפשר התאמה מושלמת אל פרק היד, ועלותו נעה בין 740-800 שקלים.

דגם מומלץ לשעון גברים קלווין קליין

ובאשר לגברים לחברת קלווין קליין ישנו מנעד רחב ומסוגנן עבורם, עם זאת בחרנו בדגם שיכול להתאים לכל תקופה בשנה ולהשתלב תחת סגנונות לבוש רבים. דגם זה הוא לא אחר מאשר K8M271C1 בעל מנגנון קוורץ כרונוגרף מעולה, רצועות עור איכותיות וגוף השעון עשוי פלדת אלחלד איתנה. בשעון ישנם פונקציות כמו סטופר ותאריך, כאשר עמידותו למים היא עד 30 מטרים. קוטרו של השעון מסתכם בכ43 מ"מ והוא לא "ענק" עם זאת מחירו נע בשוק היום בין 780-850 שקלים בחנויות השונות.

להזמין אוכמניות קפואות באינטרנט

פירות וירקות נחשבים לבין המזונות הטבעיים והבריאים שהגוף שלנו יכול לצרוך, בין אם זו היא שן שום שיכולה לרפא דלקות שונות ובין אם זה מנגו שמבין סגולותיו יכול לעזור לעור ואפילו למערכת העיכול.
אך מבין כל אלו מסתתרות להן בפינה שקטה ולעיתים בקופסה קטנה, אלו הן האוכמניות שבחלוף השנים והמחקרים שנעשו סביבן, מתגלות לא רק כפרי טעים ומעולה למגוון מאכלים, אלא גם כפרי שיכול לעזור לגופנו דרך מספר רב של מערכות שונות. כיום ניתן להזמין אוכמניות קפואות בזול דרך מגוון אתרי אינטרנט ולעשות זאת בקלות ובמהירות שהמין האנושי עוד לא הכיר.

סגולות של אוכמניות

אוכמניות נמנות מבין משפחת פירות היער וכיאה למשפחה שכזו, האוכמניות מלאות בנוגדי חמצון.
נוגדי החמצון חשובים למערכות השונות בגוף שלנו, על כן האוכמניות עוזרות בהורדה של הכולסטרול בין 9-10 אחוזים לפחות ובנוסף לכך הן מונעות הזדקנות של כלל התאים בגוף האדם. לצד כל אלו האוכמניות יעילות גם במניעה של מחלות סרטניות שונות, כל זאת בעזרת מגוון חומרי האנטי חמצון שמצויים בהן.
אך האוכמניות לא מועילות רק לכולסטרול או רק למניעה של מחלות סרטניות, אלא גם מעולות למערכת הלב וכלי הדם ולא מעט מחקרים הצביעו על הקשר הישיר אכילת אוכמניות בהורדה של לחץ הדם, סוכר בדם ועוד משתנים אחרים שעלולים להוביל למחלות לב וסוכרת.

גם לשרירים וגם למוח

יש כאלו הבוחרים להשתמש בכוח ולא במוח ויש כאלו הבוחרים לשלב את שניהם, האוכמניות מצליחות להיות מועילות לכל צד שרק נבחר. מספר שנעשה בין הקשר של אכילת אוכמניות להתאוששות השרירים, מצא כי אכילת אוכמניות על ידי ספורטאים עוזרות גם לשרירים לצבור כוחות מחודשים, לצמצם את הסיכוי להתפתחות דלקות ועוד. אבל אם לרגע אנו חוששים כי הזיכרון עוד יתעתע בנו או בשרירים שלנו, ככל הנראה שנוכל להשתמש במיץ אוכמניות או בכוס אוכמניות אחת ביום. על פי מחקר נוסף שבחר לבדוק את הקשר שבין אכילת אוכמניות לתפקוד המוחי, מצא שיפור של פלאים במישור הקוגניטיבי וגם שיפור די מרשים בכל הקשור לטווח הזיכרון ובמיוחד בגילאים מתקדמים יותר. 

סקר שכר נושאי משרה בשנת 2022

לא מעט דובר בשנה האחרונה בנוגע לגודל השכר הממוצע במשק, כאשר נסרקו משאות כמו משרות אם, משרות הייטק ואפילו שכר החיילים הפך לנושא לא פחות מרכזי. מבין כל מקבלי השכר השונים מתבצע גם סקר לנושאי משרה, אשר סוקר את אלפי נושאי משרה שונים בחברות הממשלתיות כמו משפטנים, נשיא המדינה, שרים, סגני שרים ואפילו ראשי רשויות מקומיות. מלבד שכרם של אלו מתבצע גם סקר המקיף גם את משקי הבית השונים, שכרם של מנכ"לים ותקפידים ניהוליים שונים בחברות פרטיות ובינלאומיות.
סקר זה מבוצע על ידי גורמים ממשלתיים כמו המרכז הסטטיסטיקה בישראל וגם על ידי חברות פרטיות אחרות.

שכר השכירים

שכרם של השכירים מדווח על ידי המעסיקים לביטוח לאומי, כך נראה כי בשנת 2021 החולפת נרשמה ירידה בכמה תחומים שונים כמו אומנות בידור ופנאי, שירותי אירוח שונים וכמובן שירותי האוכל השונים. הירידה בשכר של עובדי תעשיות אלו הורגש בצורה ניכרת, שכן לעובדים בענף האומנות והבידור נרשמה ירידת שכר של מעל ל35% ואילו לנותני השירות השונים נרשמה ירידה של מעל ל40%. לצד נתונים אלו נרשמה גם עלייה במחירם הקבוע של עובדים שכירים, כאשר הסכום הממוצע קרוב לשכר של 11,000 שקלים ונרשמה עלייה של כ7%. בהינתן כי תתבצע חקיקה לשכר המינימום, הרי ששכר של הבכירים צפוי לעלות.

שכר נושאי משרה

לכל סקטור ישנו מדרג שכר שונה ואם נצלול אל התחום החם של ישראל הרי הוא הייטק, ניתן לצפות בשכר די גבוה ביחס אל שאר המשק הישראלי. החל ממתכנת "מובייל" ועד לnet Ddeveloper   שכר הדרג הניהולי נע בין 37-50 אלף שקלים בממוצע, כאשר שכר זה מורכב מלא מעט בונוסים שונים ואופציות כמו קניית מניות או תמלוגים שונים במכירת החברה או פיתוחים שונים. ובכל מבנה ארגוני קיימים מספר תפקידים הנחשבים לבכירים, החל מסמנכ"ל פיתוח ועד לדירקטור מכירות השכר הממוצע עלול להשתנות. השכר הנמוך ביותר שייך לדירקטורים מתחום השיווק, כאשר השכר נע בין 38-42 אלף שקלים וסמנכ"ל מחקר ופיתוח נהנה בממוצע משכר 60 אלף שקלים ואף יותר.

כמה יפה הוא העולם

כמה יפה הוא העולם. אכן. לא צריך להיות פוליאנה כדי לראות את יפה הטבע. הטבע הטבעי והטבע האנושי.

פשוט נפלא. לאלוהים יש טעם טוב. הוא יודע בקשר להרמוניה, בקשר לקומפוזיציה, איך הפכים משלימים זה את זה.פשוט מושלם. אז מה הבעייה? אנחנו לא תמיד רואים את זה. אבל יש תקווה. אנחנו יכולים ללמוד איך לראות את יפי העולם. לא רק את היופי הטבעי אלא גם את יפי האדם על כל השגיונות שלו. יופי האדם זה לא רק כשהוא מחייך למצלמה, זה גם כשכואב לו, כשהוא לא יכול יותר, כשהוא מעדיף למות ולא להמשיך לחיות ככה. אני לא יודעת אם אתם מבינים, אבל יש בזה הרבה עוצמה, הרבה השראה, הרבה יופי. כל דבר יפה, תלוי בעיניים שרואות את זה נכון? נכון. אז אנחנו צריכים לתרגל ולהתרגל לראות יופי בכל דבר, בכל אדם, בכל התנהגות, ואז נוכל לחייך מן ההשכמה ועד עצימת העיניים ובוא המנוחה. נעים נכון? אז למה לא?

הרגלים. זה תמיד ההרגלים שצריך לשנות כדי להנות יותר מהחיים. אם במקום לראות את הזוועה נראה את הכמיהה, אם במקום הכאב נראה את התרופה, אם במקום האיום נראה את הברכה, הכל יהיה לטובה. הכל פשוט נפלא. אתם מבינים אותי? זה תרגיל מוחי. לעבוד עם המוח במקום לעבוד עם הקישקע. באנו לכאן כדי לעבוד ולעבד את גן העדן שאלוהים נתן לנו. כל צמח צריך עבודה אחרת, זה הרבה מיים, זה פחות מיים, זה יותר שמש, זה פחות שמש,כל אחד מה שהוא צריך. ואם ניתן להם מה שהם צריכים, תראו כמה נפלא העולם. ולא רק זה, כשניתן להם מה שהם צריכים, גם אנחנו נקבל מה שאנחנו צריכים, כי אלוהים דואג לנו. אנחנו הצינור בין הבורא לשאר הנבראים.

אז לא צריך לעבוד קשה, צריך לעבוד בשכל. כמו שמלמדים בני ברוך: לא להזיז הרים, אלא להזיז כיוון. הסתכלות. ותמיד לחייך, תמיד לראות איזה יופי יש בעולם, וכשלא יוצא לנו ככה, לנוח, לקחת נשימה, לקרוא לחבר לעזרה, להתפלל לה׳ והכל יהיה לטובה.

למה כולם קונים נדל"ן בקפריסין עכשיו?

מאז משבר הסאב פריים שתקף את עולם הנדל"ן בשנת 2008 אנו עדים לגל פופולריות הולך וגובר אחר השקעות בנכסי נדל"ן מסביב לגלובוס. יעדים רבים התווספו עם השנים לחובבי ההשקעות, כאשר מדינות כמו יוון, גרמניה, אנגליה ואפילו פורטוגל החלו לככב בשנים האחרונות. אך יחד עם זאת ישראלים רבים הצליחו למצוא לעצמם נכס דווקא במקום די קרוב, עם מרחק שהוא כמעט חתירה מישראל והוא כמובן קרפיסין.
האי שסבל ממשבר בשנת 2013 הצליח להתאושש במהרה ומחזיק שורה של איים מטריפים להשקעה ולנופש כמו פאפוס, אך לאחר משבר נוסף שפקד לא רק את קפריסין אלא את העולם כולו, יצאנו לבדוק למה עולם קונים נדל"ן בקפריסין עכשיו.

נתונים מעודדים

הכלכלה הקפריסאית הסתמכה בעבר בעיקר על גידולים חקלאים, עם זאת בשנים האחרונות נראה כי עליית כמות התיירים מדי שנה הביאה אותה להסתמך יותר ויותר על המבקרים מבחוץ. אך למרות משבר הקורונה שגרם לשיבוש חיי התיירות במדינות אירופה, ממשיכים לא מעט פרויקטים שונים בבנייה ברחבי המדינה.
החל מפרויקטים חדשים בלרנקה, עם זאת גם אחוזי התשואה במדינה נחשבים לבין הגבוהים כאשר בממוצע ניתן לקבל כ10% תשואה על נכס באחת מהערים המרכזיות. עם זאת גם מחירי הנדל"ן נותרו אטרקטיביים מה שלא מונע מהמשקיעים הזרים להמשיך בקצב ההשקעה במדינה קפריסין. מלבד שני הערים המרכזיות כמו פאפוס ולרנקה, תוכלו למצוא מגוון ערים במדינה כמו לימוסל שהינה העיר השנייה בגודלה או ניקוסיה בירת קפריסין שהפכה גם כן ליעד נחשק להשקעה.

בגלל שיטת המיסוי אבל לא רק

שיטת המס בקפריסין נחשבת לדי פשוטה ואפילו לזולה יחסית, כאשר בין ממשלת ישראל לממשלת קפריסין ישנו הסכם מס אשר מקל על תשלומי המס למשקיעים הישראלים ומונע כפל מס. עם זאת במעמד הרכישה יהיה על הרוכש לשלם מס בולים בעלות של חצי אחוז מסך מחיר הנכס, ומס הרכישה במדינת קפריסין גם הוא נחשב לבין הזולים ולא מגיע ל10% מסך הרכישה. מלבד כל אלו תחלופת התיירים באי הופכת את אפשרויות ההשקעה למגונות ולרווחיות, ודווקא לא נראת כל סיבה שבגללה לא יחזרו התיירים אל האי עם סיום המגפה. 

גמישות מקום העבודה בימי קורונה

הקורונה שינתה סדרי עולם. שינתה גם את סדרי העבודה. בימי קורונה נכפתה על רבים עזיבה, ולו זמנית, של מקום העבודה, עבודה במשמרות בגלל ההגבלות על מספר הנוכחים, או עבודה מהבית. בתוך כך, תובעת הקורונה גמישות הן מצד העובד והן מצד המעביד או המעסיק. 

בגלל ההגבלה במספר הנוכחים, או עזיבתם של חלק מהעובדים, נותרו חלק ממקומות העבודה בתפוסת עובדים חלקית. מקומות עבודה נאלצים "לספק את הסחורה" עם פחות ידיים עובדות. מתוך אילוץ זה, מוצאים עצמם חלק מהעובדים עושים לחילופין, או באופן זמני, עבודות של עובדים אחרים. מנהלת החשבונות – הפכה לסדרנית, המנהל הטכני – הפך למוביל, הקופאי – לעובד ייצור. ברור כי רב גוניות זו בתפקוד, דורשת נכונות מהעובד לקבל על עצמו מטלות אחרות, וכן להתגמש, גם נפשית. מחד, הגמישות הזו כפויה, מאידך, יש בה ברכה. מקום העבודה לא מאורגן עוד בצורה נוקשה מבחינה תפקודית. עובדים מקבלים "חניכה" על בשרם, בפונקציות השונות של המפעל או הארגון, וכך מבינים טוב יותר, בצורה בלתי אמצעית ו"עגולה" יותר, את דרך תפקודו. גם "המעמדות" הפנים ארגוניים מתמוססים, ואיתם מגיעה רוח חדשה של ענווה שוויונית כפי שאמר לי פעם ערן שיוביץ.

גם המעסיק נדרש ללא מעט גמישות על מנת לצלוח את ימי הקורונה בשלום. העובדים שעובדים מהבית אינם בשליטתו הפיסית המיידית, ואינם בהשגחתו. אפילו אם הם מחוייבים לשעות עבודה מסוימות – איך יבדוק? במקרים רבים, ייתן המעסיק לעובדיו את החירות לקבוע את שעות עבודתם מהבית, ויחיבם להפיק תוצאה מסוימת "בזמנם החופשי". מסגרת העבודה מהבית, מחייבת את המעסיק לתת אימון בעובדיו, וכן להכיר בערך עבודתם, בלי קשר למספר השעות או טווח השעות שעסקו בה. הקורונה הביאה עמה, אפוא, שינוי בתפיסת המציאות של מקום העבודה. מקום העבודה לא מוגדר יותר במקום ובזמן, אף לא בתפקיד קבוע. הוא הופך במידה מסויימת להיות יותר רעיוני, אולי אפילו רוחני.

מקום העבודה ממשיך לייצג את המאמץ המשותף של אנשי הארגון, להפיק מוצר או שירות מסוימים, וביתר שאת, אך הדגש מוסט מביצוע בפועל במסגרת מקום וזמן נתונים, לביצוע שכוחו קודם כל בשיתופיות בין המשתתפים, נכונותם לקחת על עצמם מטלות מתחלפות, גמישותם, ויכולתם לתקשר ולשתף זה את זה גם מרחוק.   

פצצת אהבה

בכל דבר בטבע קיימים 2 כוחות מנוגדים אשר נמצאים בהרמוניה ביחד, למשל באטום, מערכת השמש. האדם במשך זמן למד לנצל את כוחות הטבע לטובתו ע"י צמצום והגבלה שלהם, למשל אש ביער, שטפונות. האדם גם למד לבטל גבולות הצמצום ולגרום לנזק, למשל דינמיט, פצצה גרעינית.

כל מלחמה ברוב מתחילה עקב שחרור שנאה לא מרוסנת. כך הייתה עד כה צורת התפתחות האנושות, לנצל את כוחות הטבע על-ידי מדע וטכנולוגיה לא רק לטובה אלא בעיקר להשמדה עצמית בתקווה כוזבת שזו דרך מתאימה להגיע לטוב. האם אפשר למצוא "פצצה" חיובית, שעושה רק טוב לכולם?

נתאר לעצמנו, במקום פצצת מימן, תתפוצץ פצצת אהבה באוויר והתוצאה תכסה את כל האנושות על כדור-הארץ. נראה בדיוני, בעצם מה מפריע לממש פצצה כזאת.  בתקופה האחרונה הרגשנו עד כמה העולם הוא אינטגרלי, כולם קשורים ותלויים בכולם, וראינו כמה חסרים ערבות הדדית וקשר בין-אישי. אם לא נחכה ללחץ מצד הטבע כדי לקרב בינינו, אך בעצמנו נגיע למצב שכולם אוהבים את כולם, נוכל להביא את האנושות לפסגה גבוהה חדשה. כמו שמסבירים בני ברוך.

זו משימה לא פשוטה כלל, למשל, אפילו רואים אצל ילדים קטנים קשה להתחבק אחרי ריב קטן, ועוד יותר אצל מבוגרים. שאלה שיוצאת ישר מהאגו שלנו, מדוע שאחרים לא יאהבו אותי, ואחר-כך אני אשקול אם אוהב אותם. אבל אם נחשוב על אינטרס של כולנו, אשר ננסה להצדיק וקצת לוותר לאחרים, בצורה כזאת נראה בהדרגה סביבה הרבה יותר טובה, שקטה, נעימה, אוהבת ותומכת. כל אחד יהיה דוגמא אישית לילדים שלו ולאחרים, אשר יכול להתפשט במהירות רבה בין כולנו ולאנושות כולה. למי יש פצצת כזו ומי אחראי על הפעלתה.

קודם כל יש לבנות אותה, זו צריכה להיות משימה ברמה של מדינה, דגש על חינוך העם כולו בצורה הדרגתית, השקעה במתן מודעות גבוהה על יתרונות שלה, ועל כך שבעצם כולנו נרוויח בגדול. וכך בשלבים נגיע למסה קריטית שתביא להתפשטות עצמית לכל העולם. הפצצה בידינו.